Tinódi Lantos Sebestyén Református Iskola


Tebenned bíztunk eleitől fogva,Uram, téged tartottunk hajlékunknak!
Mikor még semmi hegyek nem voltanak,
Hogy még sem ég sem föld nem volt formálva,
Te voltál és te vagy, erős Isten,
És te megmaradsz minden időben.

Iskola fenntartó PDF Nyomtat Email

AZ ENYINGI REFORMÁTUS EGYHÁZKÖZSÉG BEMUTATKOZÁSA    

Image    

  Ma is fennálló egyházaink közül Enying az 1540. évtől számítja keletkezését - Thury Etele megállapítása szerint. A minden bizonnyal Enyingi Török Bálint révén is felébredt reformáció nyomairól már 1526-tól találunk levéltári  adatokat, melyek azt tanúsítják, hogy voltak reformátusok településünkön. Prédikátorai közül az első, akinek a nevét ismerjük, az 1618. évi szentlőrinci zsinaton egyháza képviseletében jelen volt: Szerdahelyi Hegyi Ambrus. 1640-ből és 1643-ból Jeges István enyingi lelkipásztor neve maradt fenn. Innét kezdve teljes a névsor: Ürögdi Sámuel, Békési András, Kádártai István, Komáromi B. János Pathai András, Pápai János, Kálai Mihály, Tokai Pál, Marosvásárhelyi Baba Sámuel, Dömsödi Dániel, Turóczi István, Miskei Sámuel, Szűcs János, Szűcs Zoltán, Dr. Vass Vince, Monory Kovács Ferenc, Csuka Lajos és 1979-től Hajdú Zoltán. A református templom e helyen legalább a harmadik, ha a régi vár kápolnáját figyelembe vesszük, a negyedik templom. Az emlékek szerint 1680-tól működő fatemplom helyére 1720-ban kőből és vályogból építettek másikat. A jelenlegi építése 1789-től 1792-ig tartott. A templom az útra merőlegesen, K-Ny irányban helyezkedett el, 11x28 m-es belső méretekkel, 38 m magas tornyával. 1846-ban 8x12 m-es oldalhajót építettek hozzá a déli oldalon, és toronyórát szereltek fel. A barokk stílusban épült templomban a szószék falazott, klasszicizáló. A karzatmellvédeken és a szószékkosáron rozettás vakolattükrök vannak, a párkányzat erősen tagozott. A padok a templommal egyidősek, de megújították 1846-ban, 1892-ben, 1897-ben, 1946-ban, és 1966-ban. Orgonáját Angster József építette 1887-ben, cége 1948-ban felújította. A vörösmárvány úrasztala 1912-ben készült, lapja a háborús bombázásokkor összetört. A neoreneszansz vörösmárvány keresztelőmedence 1884-ből való. A tornyot a II. világháborúban lelőtték, újjáépítése már a toronyóra nélkül történt meg. A harangokat valamennyi háborúban elvitték, vagy elpusztultak, legutóbbiak pótlását: egy 245 kg-ost, egy 143 kg-ost és egy 75 kg-ost Szlezák Rafael öntötte Rákospalotán 1948-ban. Az oldalhajó - jelenleg fűthető templomrészként szolgál - utolsó tatarozása 2000-ben volt, a padok és a padozat teljes megújításán túl, a főhajóhoz hasonló fából faragott szószéket, úrasztalát, keresztelőmedence-tartót, perselytartót kapott, mely Vasady Gusztáv presbiter munkáját dicséri. Az első iskolaépületről szóló feljegyzés 1721-ből származik. Jelenlegi helyén az előző iskolaépületet 1827-ben építette a gyülekezet. 1939-ben a helyén új épületet emeltek, amelyet a háborús pusztítás után még a templomot megelőzően hoztak rendbe. A következő évben államosították, és állami iskolaként működött 1996-ig, amikor is visszakapta a gyülekezet. A kezdetben zeneiskolaként, később művészeti alapiskolaként működő intézmény 2002-től új szárnnyal bővült, s - 52 év után újra - megindult az általános iskolai oktatás. Ezzel az igazságtétellel az enyingi gyülekezet félévezredes jogaiba helyeztetett vissza.

 

Galéria

Please wait while JT SlideShow is loading images...
Adventi estékAdventi estékAdventi estékAdventi estékDiákjaink az óvodákbanDiákjaink az óvodákbanDiákjaink az óvodákban
JT SlideShow Module v1.5.1

Dominó

Banner

„1% támogatás, 99% lelkierő"

Banner

GYÜLEKEZETÜNK

Banner

Bogárka mese

Banner
Tinódi Lantos Sebestyén Református Iskola Template by Ahadesign Támogató: Joomla!